Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112
  • EN
  • DE

Historia Trzemeszna

Trzemeszno to historyczne miasteczko położone w województwie wielkopolskim, niedaleko Gniezna, około 70 km od Poznania, w paśmie wzgórz moreny nad jeziorami: Klasztornym i Popielewskim. Trzemeszno leży na słynnym Szlaku Piastowskim. W pobliżu warto też odwiedzić Moglino i Strzelno.

Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. I chyba nikt nie ma wątpliwości, iż leży ona na obszarze Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk. Jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Szlak Piastowski to niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna łącząca trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę. Miasta te kryją cenne pamiątki z czasów tworzenia się polskiej państwowości stanowiące zabytki naszego dziedzictwa. Ziemia, po której w dużej mierze wiedzie szlak, to Pałuki.

Trzemeszno było symbolicznym miejscem pierwszego grobu Wojciecha, do którego pielgrzymowali książęta i królowie oraz przedstawiciele wszystkich stanów. Piękną tradycją jest również zwyczaj złożenia wizyty w Trzemesznie i modlitwy u grobu świętego przez nowo wybranych prymasów Polski i arcybiskupów gnieźnieńskich

Słynnym powstańcem kościuszkowskim był mieszkaniec Trzemeszna, Jan Kiliński (1760-1819), a nieopodal we wsi Ławki urodził się w 1813 roku słynny przemysłowiec Hipolit Cegielski (1818–1868), nauczyciel, filolog, twórca zakładów HCP w Poznaniu.

Przebieg Szlaku Piastowskiego

Trasa wschód-zachód

Lubiń - Poznań - Pobiedziska - Dziekanowice - Gniezno - Trzemeszno - Mogilno - Strzelno - Pakość - Kościelec - Gniewkowo - Inowrocław - Kruszwica - Radziejów - Płowce - Brześć Kujawski - Włocławek - Kowal

Trasa północ-południe

Wągrowiec - Tarnowo Pałuckie - Łekno - Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa - Marcinkowo Górne - Kłecko - Gniezno - Grzybowo - Giecz - Pyzdry - Ląd nad Wartą - Konin - Kalisz

Interesującymi zabytkami są tu Późnobarokowa Bazylika Mniejsza pw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – zbudowano ją na gruzach dwóch świątyń – romańskiej i gotyckiej. Najcenniejsze zabytki romańskiej sztuki złotniczej pochodzą z klasztoru w Trzemesznie – kielich św. Wojciecha z agatową czaszą z X wieku, kielich Dąbrówki z pateną z XII wieku (obecnie znajdują się w skarbcu archidiecezji gnieźnieńskiej).

Warto zobaczyć

  • Plac położony w zachodniej części miasta nosi imię opata Michała Kosmowskiego, twórcy sławnego gimnazjum trzemeszeńskiego - budynek kolegium ufundowanego w 1773 r. na wzór Collegium Nobilium Konarskiego w Warszawie. Wychowankami gimnazjum trzemeszeńskiego byli m.in. Jędrzej Śniadecki, Stefan Garczyński, Marian Langiewicz, Jędrzej Moraczewski, Klemens Tomczek, Józef Chociszewski, Hipolit Cegielski.

  • Zachodnią pierzeję placu zajmuje Bazylika Wniebowzięcia NMP. Przebudowany i rozbudowany w 2 poł. XVIII w. Od kościoła czterorzędowa aleja wiedzie do cmentarza, na którym znajduje się m.in. stary, wykonany z ciosu granitowego, nagrobek Grzegorza Kłejpudy (zm. 1867 r.) „żołnierza Kościuszki”; mogiła 11 powstańców z 1848 r., mogiła 53 mieszkańców miasta rozstrzelanych przez hitlerowców i grób 16 powstańców wielkopolskich.

  • Na południe od pl. Kosmowskiego, przy ul. Mickiewicza, kompleks szpitala św. Łazarza ufundowany w latach 1781–85 przez opata Michała Kosmowskiego. 

  • Zabytkiem o ponadstuletnim rodowodzie jest wysoka wieża ciśnień, stojąca od 1905 r. w południowej części miasta i do dziś pełniąca swoją funkcję. 

  • W budynku Szkoły Podstawowej mieści się Muzeum Regionalne ze zbiorami przedstawiającymi dzieje miasta od czasów najdawniejszych do II wojny światowej.

  • 9 km na północ od Trzemeszna, na skraju urozmaiconego terenu (pagórki, lasy, jeziora), niewielka wieś Ławki, miejsce urodzenia Hipolita Cegielskiego (1818–1868), nauczyciela, filologa, twórcy zakładów HCP w Poznaniu.
Adres hotelu
Hotel Pietrak Trzemeszno
ul. Foluska 4
62-240 Trzemeszno
Kontakt